A Morgó múltja Derecskén

2024. június 20-án a Derecske városnapi programsorozat keretében elhangzott előadás.

A Morgó a város nyugati szomszédságában elterülő egykori uradalmi birtok. A helységnévtárak bizonysága szerint Derecskén a Morgó külterületi lakott hely volt, illetve még ma is az. 

A derecskei Eszterházy uradalom 16 községből és a hozzájuk tartozó pusztákból állott. Központja, Derecske mezőváros. A birtokot 1702-ben Eszterházy Pál herceg, a nádori fizetésével adós bécsi udvartól 100 000 forint fejében zálogba, 1745-ben pedig Mária Teréziától örökös adományként kapta. Kezükben is tartották Bihar megye jelentékeny részét egészen a birtok eladásáig, ami a XIX. század hatvanas éveiben következett be.

Az egykori uradalmi birtok a Magyar Királyság (1819–1869) – Második Katonai Felmérése szerint Esterházi Tanya jelöléssel szerepel.

1863-ban a szántóföldek szegregációja befejeződött, a hercegi birtokot egy dűlőben és egy tagban jelölték ki, tulajdonképpen a régi helyen, az un. Morgón és környékén. Ez volt a majorsági központ, itt álltak a gazdasági épületek. 1868-ban az Eszterházyak az uradalmat eladták. Az eladott földek jelentős hányadban továbbra is nagybirtokosok tulajdonában maradtak.

Osztrák–Magyar Monarchia (1869-1887) – Harmadik Katonai Felmérés szerint már Morgó puszta a megjelölés.

Morgó tulajdonosok

A kiegyezést (1867) követő esztendők talán legfontosabb gazdasági, társadalmi fejleménye az Eszterházy birtok eladása volt. A derecskei birtokot három bihari földbirtokos alkotta konzorcium 1868. október végén vásárolta meg. Elképzelhető, hogy alvevők is lehettek, hiszen Mandel Jakab, herceg Eszterházy Pál derecskei uradalmi bérlője, több mint 1200 kh-at szerzett meg.

Mandel Jakab izraelita korcsmáros, termény nagykereskedő és földbirtokos a Morgó nevű derecskei majorságon rendezkedett be a gazdaság irányítására. 1832-ben született Nyírbátorban. Apja, Mandel Ábrahám, nyírbátori földbirtokos, anyja Képes Johanna, felesége Nagy Amália.

Osztrák–Magyar Monarchia – Kataszteri térképek 1886. Derecske Morgó major

Mandel Jakab mintagazdaságot hozott létre Derecskén. 1875-ben Pirnitzer Alajos budapesti gépraktár tulajdonos több rendbeli gazdasági géppel kísérletet végzett. A kísérletet Mandel Jakab morgó-pusztai mintagazdaságában több szakember és gazda jelenlétében tartotta. Az amerikai gyártmányok közül a Methodist gabona aratóval, a Remington fűkaszálóval és a Dodds-féle gyűjtő gépekkel tettek kísérletet. A gépek igen jóknak bizonyultak. Egyéb gépekből kiemelendő még a Baker és Penny rosták, a Mayer-féle konkoly és bükköny-választó.

1886-ban 1273 kh. földje volt a községben. Ekkorra már feltörte az uradalmi legelő nagy részét és szántónak használta. 1890. január 14-én halt meg Derecskén, az izraelita sírkertben van eltemetve.

1893-ban Mandel Jakab örökösei eladták a nagybirtokot. Árverésen Lichtschein Mózes földbirtokos vette meg a birtokot. Az 1895-ös gazdacímtárban már az izraelita Lichtschein Mózes neve alatt szerepelt 1235 kataszteri hold. 

Lichtschein Mózes 1837-ben született. Felesége Fried Johanna, három gyermekük született, Dezső, Samu és Sarolta. Halála után 1918-ban fiai örökölték a gazdaságot.


Lichtschein Dezső 1865-ben született Balmazújvárosban. Itt gazdálkodott évtizedeken át. A család tulajdona volt a derecskei-morgópusztai gazdaság is. Felesége a szabadkai Geiger Ilona. Gyermekeik: Berta férjezett dr. Grünwald Béláné és Erzsébet férjezett Fried Lászlóné. 1926. június 7-én halt meg egy fővárosi szanatóriumban.

Lichtschein Samu 1866-ban született Balmazújvárosban. Felesége Gold Lujza. Gyermekeik: László, Sándor, Lőrinc és Mária.

Horthy Miklós kormányzó az első világháborúban kitűnt hős katonák megjutalmazását tűzte ki célul. 1921-ben meg is született a Vitézi Rend. Tagjai vitézi telket, azaz földbirtokot is kaptak, amely mintegy 15 kataszteri hold. Vitéz emberek Derecskén is éltek és így vitézi telkek itt is kerültek kiosztásra. 

Derecskén 1922-ben a Lichtschein Samu földbirtokos által felajánlott tizenöt holdas vitézi telekbe nagy ünnepség keretében iktatták be vitéz Módos Imrét. A beiktatáson a kormányzót vitéz Szentgyörgyi Lajos tábornok képviselte.

Az 1938-as adatok szerint tulajdonosok: özv. Lichtschein Dezsőné, Grünwald Béláné és Fried Lászlóné. A birtok területe: Derecskén 825 kat. hold. Mangalica sertéstenyésztés és hizlalás. Törzskönyvezett juhászat. Szarvasmarhahizlalás. Államilag ellenőrzött erdőgazdálkodás, szőlőtermelés, gyümölcsös. Intenzív dohánytermelés. A jól működő Mozgópusztai Gazdaságnak a magyarországi zsidótörvények és rendeletek, majd a második világháború vetett véget. 

1950-től szociális intézmény kezdte meg működését a Morgó tanyán.

P. Kiss Piroska